اینکه «در کدام فصل یا ماه از سال خودرو بخریم» سوالی نیست که بتوان برای آن جواب دقیقی ارائه کرد؛ اما بر اساس روال بازار و نوسان وضعیت‌ معاملات می‌توان پیشنهادهایی در این زمینه ارائه کرد:

 

معمولاً گران‌ترین قیمت برای خودروها در فصل بهار پیشنهاد می‌شود. فروشندگان خودرو و شرکت‌های خودروسازی که می‌دانند در ابتدای بهار بسیاری از افراد عیدی و پاداش دریافت کرده‌اند، قیمت‌های پیشنهادی خود را در بالاترین حد ممکن ارائه می‌کنند و در این دوره با کمترین تخفیف‌ها روبرو هستیم.

در عین حال در پایان زمستان قیمت خودروها افت مناسبی دارد و این زمان برای خرید وقت مناسبی به نظر می‌آید. هم کارخانه‌های ماشین سازی شرایط ویژه‌ای برای این روزها در نظر می‌گیرند (فروش پایان سال) و هم صاحبان خودروهای دست دوم تخفیف مناسبی به خریداران خود می‌دهند. یکی از علل افت قیمتِ خودروهای دست دوم در زمستان این است که با هر سال بالا رفتن عمر خودرو بخشی از قیمت آن کاسته می‌شود و فروشندگان قبل از آنکه به این اتفاق دچار شوند خودروی خود را با مبلغ مناسبتری عرضه می‌کنند.

اما اگر نتوانستید در زمستان ماشین بخرید نگران نباشید، روزهای پایانی هر فصل معمولاً زمان خوبی برای خریدن ماشین است، به خصوص اواخر تابستان و اوایل پاییز. در این زمان چون از حجم مسافرت‌های بین شهری کاسته می‌شود و نیاز به خودرو کاهش می‌یابد، بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند خودروی خود را بفروشند. در این زمان با افزایش عرضه، قیمت‌ها تا حدی پایین می‌آید.